Monday, December 23, 2013

Hенад Тонкин во „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103 | понеделник 23.12.2013 | 21-22 ч.

Драги слушатели,
Ќејф ми е да ви го најавам гостувањето на Hенад Тонкин во претпоследното издание на „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103 за 2013 година. 
Ненад веројатно го препознавате како оној кој штрака на клавијатури и на некои други машинчиња во Bei The Fish, а оние со малку поголем стаж го паметат и од Бензона. 
Во меѓувреме, Ненад создаваше музика за неколку театарски претстави, возеше велосипед, ја сакаше Стара чаршија... 
Покрај тоа што водителката на ова радио шоу има нескриени симпатии кон ликот и делото на Тонкин, најважен повод за неговото гостување во ова издание на „60 минути..." е неговиот нов музички проект Mammoth & Jashem и материјалот „Музика за неснимен краткометражен филм“, кој ќе биде издаден за новата издавачка куќа Шарла.
Бидете со нас, во понеделник 23.12.2013 од 21-22 ч. на Канал 103.

Tuesday, November 26, 2013

Monday, November 25, 2013

Дарко Лешоски во „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103 ::: понеделник 25.11.2013 од 21-22 ч.

Драги слушатели,
Со многу ќејф ви го најавувам гостувањето на Дарко Лешоски во последната епизода на „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103 во понеделник 25.11.2013 од 21-22 ч.
Претпоставувам дека знаете за кого станува збор. Тоа е еден веќе не толку млад, а прилично шармантен вевчанец, кој покрај на фејсбук, живее и во Скопје. 
Пишува поезија. Така велат. Јас знам дека шкраба на салвети и фискални сметки. Екстензивен тип. Не знае да пишува кратко. Жесток. Читаш и подголтнуваш. Или, ако не можеш да проголташ го фрлаш лаптопот. Или му се јавуваш и го пцуеш.
А не е убаво да му ја пцуеш фамилијата. Баталете тоа што се фолира дека е „Дете од лоша фамилија“. Лаже. Има прекрасни родители и сестра. Ретки. Луѓе.  
Поводи за оваа наша средба има многу. Како прво, не сме се виделе 2 месеци. Второ, иако се нечкаше, објави книга и ќе ја промовира во сабота 30.11.2013 во МКЦ клуб ресторан.
Бидете со нас на 103-от мегахерц или на http://radiostream.neotel.mk:8000/kanal103.m3u или http://radio.spodeli.org/103?play.

Friday, September 27, 2013

Снимка од разговорот со Мартин Чанаќевиќ / de:sonanz edition

Снимка од разговорот со Мартин Чанаќевиќ, еден од организаторите на фестивалот за електронска музика и медиумска уметност de:sonanz, кој ќе се случува на 27 и 28 септември 2013 г. во Скопје.

Monday, September 23, 2013

60 минути со Мартин Чанаќевиќ по повод фестивалот de:sonanz ::: понеделник 23.09.2013

Почитувани,
Во новата епизода на „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103, со задоволство ви го најавувам гостувањето на Мартин Чанаќевиќ, еден од организаторите на фестивалот за електронска музика и медиумска уметност de:sonanz. Овогодинешното петто по ред издание на фестивалот, повторно ќе претстави врвни артисти од германската и македонската електронска музичка сцена со нивни аудио-визуелни перформанси, настапи во живо и диџеј сетови, филмска програма и една аудио работилница.
Фестивалот de:sonanz ќе се случува на 27 и 28 септември во Скопје.
Мартин Чанаќевиќ ќе ни каже повеќе за програмата, а ќе слушаме и музика од артистите кои што ќе настапат на овогодинешното издание на фестивалот.
Бидете со нас, од 21-22 ч. на Канал 103.
Можете да не слушате на 103-от мегахерц или на http://radiostream.neotel.mk:8000/kanal103.m3u или http://radio.spodeli.org/103?play

Tuesday, September 17, 2013

Снимка од 60 минути со Игор Иванов-Изи, Торстен Вогес и Томи Салковски

Снимка од разговорот со режисерот Игор Иванов-Изи, актерот Торстен Вогес и продуцентот Томи Салковски во „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103, од понеделник 16.09.2013.
http://www.mixcloud.com/sonjaismail/60-минути-со-игор-иванов-изи-торстен-вогес-и-томи-салковски-16092013/

Monday, September 16, 2013

Игор Иванов - Изи и Торстен Вогес во „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103 ::: 16.09.2013 од 21-22 ч.


Почитувани,

Со радост ви го најавувам гостувањето на режисерот Игор Иванов - Изи и актерот Торстен Вогес во 
„60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103, во понеделник 16.09.2013 од 21-22 ч.

Повод за нивното гостување е филмот „Соба со пијано“, последниот македонски игран филм кој својата премиера ја имаше на отворањето на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

Слушајте не на 103-от мегахерц или на http://radiostream.neotel.mk:8000/kanal103.m3u или http://radio.spodeli.org/103?play

Monday, August 26, 2013

Ана Костовска во „60 минути со Соња Исмаил“ на Канал 103 ::: понеделник 26.08.2013 ::: 21-22 ч.

Почитувани,
Со нескриено задоволство ви го најавувам гостувањето на Ана Костовска во 60 минути со Соња Исмаил на Канал 103 во понеделник 26.08.2013 од 21-22 ч.
Некои од вас Ана Костовска ја знаат како актерка, некои ја знаат од култните Бастион, некои азбуката ја научија токму со нејзина помош, преку неповторливата серија за деца Бушава азбука, во која што Ана ги пееше заразните сонгови за буквите од македонската азбука, придружувана од Влатко Стефановски и Бодан Арсовски.
Не сме договорени за што ќе зборуваме. Но ќе слушаме музика, тоа е сигурно.
Бидете со нас во понеделник 26.08.2013 од 21-22 ч. на Канал 103.

Monday, April 1, 2013

Никола Коџабашија во „60 минути со Соња Исмаил" на Канал 103 ::: 01.04.2013 ::: 20-21 ч.

Почитувани, 
со нескриено задоволство ви го најавувам гостувањето на Никола Коџабашија во „60 минути со Соња Исмаил" на Канал 103, во понеделник 1-ви април 2013, од 20-21 ч. Пијанист, диригент, композитор... И човек со урнебесен хумор. Идеален за првоаприлски муабет во радио.
Бидете со нас!
*Ова издание ќе се емитува еден час порано од вообичаениот термин. Слушајте не од 20-21 ч. на Канал 103. 

Monday, March 25, 2013

Жарко Пејковски Ж'ба во „60 минути со Соња Исмаил" на Канал 103 ::: 25.03.2013

Драги слушатели,
Ве поканувам во понеделник 25.03.2013 година, од 21-22 ч. на Канал 103, да го проследите најновото издание на „60 минути со Соња Исмаил", во кое гостин ќе биде Жарко Пејковски Ж'ба од групата Аутмајнд. 
Музика и муабет на радио, идеална варијанта за понеделник.
Стриминг на http://radiostream.neotel.mk:8000/kanal103.m3u 
http://radiostream.neotel.mk/kanal103 и http://radio.spodeli.org/103?play 

Снимка од разговорот со Роботек во „60 минути со Соња Исмаил"

Снимка од разговорот со Роботек во „60 минути со Соња Исмаил" на Канал 103 од 04.03.2013 година. 
http://www.mixcloud.com/sonjaismail/60-103-04032013/

Monday, March 4, 2013

Роботек во „60 минути со Соња Исмаил" на Канал 103 ::: понеделник 04.03.2013


Роботек во „60 минути со Соња Исмаил" на Канал 103. За музиката што сака да ја слуша, за музиката што ја создава, за она што се нарекува сцена, за Скопје, за животот, на кратко :)
Бидете со нас, во понеделник 04.03.2013 од 21-22 ч. на Канал 103.

За оние без класичен радио приемник, ова се линковите за стриминг: 
http://radiostream.neotel.mk:8000/kanal103.m3u 
http://radiostream.neotel.mk/kanal103 
http://radio.spodeli.org/103?play 

Monday, February 4, 2013

Снимка од 60 минути со Лука Кортина

Снимка од 60 минути со Лука Кортина на Канал 103 од 28.01.2013 година. За слободата и нејзината (не)дофатливост, за начините на нејзиното освојување, за театарот, но и за музиката која што го бои неговото секојдневие.

http://www.mixcloud.com/sonjaismail/60-103-28022013/

Monday, January 28, 2013

60 минути со Лука Кортина на Канал 103 ::: 28.01.2013 ::: 21-22 ч.

Драги слушатели,
со радост ви го најавувам гостувањето на Лука Кортина во најновото издание на „60 минути со Соња Исмаил" на Канал 103, во понеделник 28.01.2013 од 21 до 22 ч. Лука Кортина веќе седум години живее во Скопје. Тука дојде од Фиренца, Италија по препорака на познатиот режисер Паоло Маѓели и студираше театарска режија на ФДУ во класата на Слободан Унковски. Последниве години интензивно работи како помошник режисер (во и вон Македонија) на Александар Поповски. Беше селектор на минатогодишната програма на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани, а постојано режира и остварува и други активности во сферата на театарот и културата. На 14 ноември минатата година во кумановскиот театар се одржана премиера на претставата „Духот на слободата“, според недовршен текст од Војдан Чернодрински, а „комплетиран“ од Горан Стефановски, во режија на Лука Кортина. Со Лука вечерва ќе разговараме за слободата и нејзината (не)дофатливост, за начините на нејзиното освојување, но секако и за музиката која што го бои неговото секојдневие.
Бидете со нас, во понеделник 28.01.2013 од 21 до 22 ч. на Канал 103.
За оние без класичен радио приемник, ова се линковите за стриминг:

Tuesday, January 1, 2013

Листа на најслушани албуми за 2012-та година на Соња Исмаил


Листа на најслушани албуми за 2012-та година на Соња Исмаил

1. Dead Can Dance – Anastasis (Play It Again Sam Recordings)
2. Tindersticks - The Something Rain (Lucky Dog/City Slang/Constellation)
3. Twin Shadow - Confess (4AD)
4. Saschienne - Unknown (Kompakt)
5. Chromatics - Kill For Love (Italians Do It Better)
6. Mock & Toof - Temporary Happiness (Tiny sticks)
7. The Sea And Cake – Runner (Thrill Jockey)
8. dEUS - Following Sea (Play It Again Sam)
9. Public Image Ltd - This is PiL (PiL Official)
10. Layo And Bushwacka – Rising And Falling (Olmeto)